Bij grote sportevenementen duikt bijna altijd een herkenbaar “hype-product” op. Op een WK voetbal heb je bijvoorbeeld de Panini-stickers die iedereen wil verzamelen, of de vuvuzela’s op het WK 2010. Ook de Olympische Spelen kennen dat fenomeen: één opvallend item dat ineens overal opduikt, op de tribunes én op tv.
Tijdens de Winterspelen in Milaan is die rol weggelegd voor een typisch Nederlandse schaatsaccessoire: de ‘Bergsma-band’ met matje. Een rood-wit-blauwe haarband, gecombineerd met een volle haardos in “Bergsma-stijl”. Wat begon als een ludieke supportersactie, groeide in korte tijd uit tot een zichtbaar symbool van steun rond de 10.000 meter.
De tribune vol lookalikes
De aanleiding lag bij Jorrit Bergsma, die in Milaan op de 10.000 meter knap brons pakte op 40-jarige leeftijd.
Maar minstens zo opvallend waren de mensen op de tribune: een hechte groep vrienden die zichzelf de ‘matties’ noemen en in beeld kwamen als een rij Bergsma-lookalikes.
Die look was geen toeval. De haarbanden met “matjeskapsel” (nepmatjes/haardossen) zijn geïnspireerd op Bergsma’s herkenbare stijl. Hierdoor werd het accessoire in één klap een soort “uniform” voor fans: je zag meteen bij wie de steun hoorde.
Zelfs de studio deed mee
De hype bleef niet beperkt tot het stadion. Ook in de Nederlandse studio ging het los: Erben Wennemars en Mark Tuitert verschenen als analisten met haarband en haardos, compleet in Bergsma-look. Dat zorgde voor veel grappen in de uitzending.
En daar hield het niet op: de NOS liet ook beelden zien van feestmomenten rond Bergsma’s bronzen medaille, waarbij mensen uit zijn omgeving (en staf) eveneens met de “pruik/mattie” verschenen.
Van grap naar herkenbaar symbool
Wat een hype sterk maakt, is dat het simpel en herkenbaar is. Eén haarband, één kapsel, één boodschap: “Wij zijn er voor hem.” Daardoor werkt het op beeld heel goed en dat is precies wat je bij zulke events ziet. Zodra het item vaak in beeld komt, willen anderen het ook. Dan gaat het van “grapje” naar “echte hype”.
Het symbool van de matties
Het is eigenlijk heel simpel bedacht: een haarband en een matje. Maar juist daardoor is het zó herkenbaar dat iedereen meteen snapt waar het over gaat. En precies dat maakt het zo leuk.
